تبلیغات
قرآن کلام خداوند - قرآن و فرزانگان
قالب وبلاگ قالب وبلاگ


قرآن کلام خداوند

 

با عرض خوشآمدگوئی محضر بازدیدكنندگان التماس دعا داریم.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 5 تیر 1390 توسط مهدی ضیائی صوری

قرآن و فرزانگان

سنگ خونین جگر!

مرحوم آیت الله وجدانی فخر رحمه الله : بعدازظهر عاشورایی به قبرستان حاج شیخ (قبرستان نو)قم رفته بودم که دیدم مرحوم علامهرحمه الله در گوشه‌ای از قبرستان هستند. برای عرض ارادت، نزدیک شده و عرض سلام و ادب کردم . آن بزرگ، چند بار با سوز و گداز به من فرمودند:»آقای وجدانی! امروز می‌دانی چه روزی است؟!« عرض کردم: بله، امروز عاشوراست. فرمودند:»می‌بینی همة دنیا، موجودات، آسمان، زمین و جمادات، همه در حال اشک خون ریختن و گریستن بر حضرت سیدالشهداعلیه‌السلام هستند؟! متعجب شده و دانستم که ایشان خبر از حقایق هستی می‌دهند. در همین حال، آن عظیم، خم شده و سنگی از زمین برداشته، آن را به سان سیبی با دست از وسط شکافتند و میان آن را به من نشان دادند . با چشمان خودم، در میان سنگ، خون دیدم ! و ساعتی با بهت و حیرت غرق مشاهدة آن بودم . وقتی به خود آمدم، متوجه شدم که حضرت علامه از قبرستان رفته اند و من در تنهایی به نظارة آن سنگ خونین جگر، مشغولم! (3)

ثمره علم حقیقی

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی می‌‌گوید : به علامه طباطبائی رحمت الله علیه گفتم: قرآن می فرماید : إِنَّما یَخْشَی اللّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلََماءُ فاطر / 28 ، (ترجمه : و تنها آنها که عالم و دانایند خداترسند. ) اول تحصیل و طلبگی که عبادت می کردم ، حال بهتری داشتم ؛ هر چه علمم زیادتر شد، حال و توجّهم کمتر شد، دلیلش چیست ؟ ایشان فرمودند : دلیلش این است که اینها که خوانده‌ای علم حقیقی نبوده ؛ چون امیرالمؤمنینعلیه‌السلام می‌فرماید: ثمرة العلم العبودیه؛ ثمره علم عبودیت و بندگی خدا است . پس علم واقعی آن است که هر چه زیادتر می‌شود ، خشوع و تواضع و ادب انسان زیادتر شود . حال اگر دیدیم دانش آموز و دانشجو هر چه علمش زیادتر و ادب و تواضعش نسبت به پدر ، مادر و استاد کمتر است ، معلوم می‌شود که علمی که خوانده علم حقیقی و خدا پسند نبوده است . (4)

پی نوشتها:
1. نهج البلاغه(فیض الاسلام ) ، ص 446 (از خطبة 147)     2. احیاء علوم الدین ، ج 1 ، ص 204 ( باب آداب تلاوت قرآن ، امر نهم ) .    3. به نقل از کتاب ارزشمند زمهر افروخته ، سید علی تهرانی   4. به نقل از کتاب خاطرات حجت الاسلام و المسلمین قرائتی .
 

طبقه بندی: قرآن و فرزانگان، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ